KONUMU
haritalar
Sivas ilinde, yukarı Kızılırmak havzasındadır. İlçe merkezi Sivas şehrinin 65km kadar doğusunda, Sivas-Erzincan-Erzurum yolu (E23) üzerindedir. 39.8978° Kuzey, 37.7583° Doğu koordinatlarındadır.
Kuzeyinde Karadeniz Daglarinin uzantıları, kuzeydoğusunda Kösedağlar, doğusunda İmranlı-Karacaviran platosu ve Karasırt, güneyinde Delidağ ve Karabel doğal sınırları ile çevrilidir. Ortalama irtifa 1300 metredir.

AKARSU ve GÖLLERİ
Tamamı Türkiye sınırları içinde olan en uzun nehir
Kızılırmak, komşu ilçe İmranli'da doğup, Zara'yı doğudan batıya keser. Fakat, ancak ilçe merkezinden sonra genişlemeye başlar.
Sivas istikametinde olan
Tödürge Gölü Sivas ilinin en büyük gölüdür. Bol tuzlu ve kireçli sularında gümüş ve yayın balığı vardır.

DAĞLARI ve YAYLALARI
Suşehri tarafında
Kösedağ 3015 metre irtifa ile en yüksek dağıdır. Diğer yüksek dağlar Beydağ (2790 m) ve Yılanlı'dır (2200 m).

Şerefiye yolu üzerinde
Kurbağa yaylası Sarıpınar gözesi ile bilinir. Kösedağ'da çok sayıda yayla vardır, bazıları Karapınar, Yağlıyurt, Ağmaşat ve Boyatası yaylalarıdır. Kösedağ'la Zara arasında Çataltepe yaylası vardır.

İKLİMİ
İlçede
kara iklimi hakimdir, yazları sıcak ve kurak (10° ile 25° arası), kışlar soğuk ve karlıdır(0° ile -15° arası). Zara'nın meteorolojik ölçümleri internette yok, ama en yakın olarak Sivas'ın hava durumuna bakabilirsiniz.

BİTKİ ÖRTÜSÜ
Genel olarak
bozkır hakimdir. Şerefiye bucağı civarı ormanlıktır. Akarsu kenarlarında söğüt ve kavak yetişir. Tepelerin üzerinde yalnız alıç ağaçları tipik bozkır manzarısıdır.
Patika kenarlarında yetişen
madımak, tarla ve dağlarda yetişen kasnı, mantar, kangal yenilebilen yabani otlar arasındadır.